Co je to fetišismus?

Co je to fetišismus?

Co je to fetišismus?

Fetishismus je psychologický termín označující sexuální vzrušení nebo zájem spojený s určitými objekty, materiály, nebo částmi těla, které nejsou typicky považovány za sexuálně přitažlivé. Tyto objekty nebo materiály mohou být například boty, latexové oblečení, vlasy, části těla (jako nohy nebo vlasy), nebo dokonce určité situace nebo činnosti.

Textilní fetiše

Představují specifickou formu fetišismu, kdy jsou lidé sexuálně přitahováni k určitým materiálům, látkám nebo oděvním předmětům. Tento druh fetiše může zahrnovat různé objekty a materiály, které jsou běžně spojovány s oděvním průmyslem a osobním stylem.

 • Latexové fetiše: Latex je oblíbený materiál pro svůdné a fetišistické oblečení díky jeho lesku, těsnému přiléhání k tělu a unikátnímu vzhledu. Latexové oblečení, jako jsou například šaty, kalhoty, nebo catsuity, může být pro mnohé jedince velmi erotické a vzrušující.
 • Kožené fetiše: Kožené oblečení je další populární volbou pro textilní fetiše. Kožené kalhoty, košile, či rukavice mohou být zdrojem sexuálního vzrušení díky jejich těsnému střihu, vůni a doteku kůže.
 • Nylonové a síťové fetiše: Nylonové punčochy, síťové body nebo další oblečení z těchto materiálů jsou také často zahrnovány do textilních fetišů. Tyto materiály mohou nabízet transparentnost, vzrušující dotek a erotický vzhled, což činí jejich nošení nebo používání zážitkem.
 • Koženkové a latexové prádlo: Koženkové a latexové prádlo, jako jsou například koženkové kalhotky nebo latexové podvazky, poskytují alternativu k tradičnímu prádlu a mohou být pro fetišisty velmi atraktivní díky svému zvláštnímu vzhledu a pocitu na těle.

Obuvní fetiše

Jedinec projevuje sexuální vzrušení nebo zájem o různé typy obuvi. Tento druh fetiše může zahrnovat různé aspekty, od vizuálního přitažlivosti k určitým typům obuvi až po fyzický dotek a vůni obuvi.

 • Boty na vysokém podpatku: Pro mnoho obuvních fetišistů jsou boty na vysokém podpatku zvláště atraktivní. Tyto boty mají často erotický vzhled a mohou měnit postavu nohy, což může být zdrojem sexuálního vzrušení.
 • Kozačky: Dlouhé kozačky, jako jsou například kožené či latexové kozačky, jsou také častým předmětem obuvních fetiší. Jejich vysoký střih a těsné přiléhání k nohám mohou být pro fetišisty velmi přitažlivé.
 • Tenisky: I když na první pohled mohou tenisky působit méně eroticky, pro některé jedince mohou být tenisky zdrojem fetišistického vzrušení, zejména pokud jsou spojeny s určitými materiály nebo designem.
 • Baleríny a pantofle: Tento druh obuvi může být pro některé fetišisty atraktivní díky svému designu a typicky ženskému charakteru.

Fetiše na vlasy

Sexuální vzrušení nebo zájem o vlasy, buď v jejich fyzické podobě (dotek, vzhled) nebo emocionálním aspektu (pach, vzpomínky). Tento druh fetiše může mít různé podoby a motivace. 

 • Vizuální fetiše: Mnoho jedinců může být vizuálně přitahováno k určitým typům vlasů, barvám, délkám nebo stylům účesu. Vlasy mohou být považovány za esteticky přitažlivé a erotické.
 • Fyzický dotek: Pro některé fetišisty může být fyzický dotek vlasů zdrojem sexuálního vzrušení. To může zahrnovat hladění, dráždění nebo dokonce výstřih vlasů.
 • Pachový fetiš: Vlasy mohou mít charakteristický pach, který může být pro některé jedince eroticky přitažlivý. Příjemný pach šamponu, parfémovaných vlasů nebo přirozeného tělesného pachu může být součástí sexuálního prožitku.
 • Kopulativní fetiš: Tento druh fetiše zahrnuje sexuální aktivitu spojenou s vlasy, jako je například masturbace s vlasy, lízání vlasů nebo použití vlasů jako součást erotických hrátek.

Fetiše na nohy

Fetiš na nohy je poměrně rozšířený sexuální fetiš, kdy jedinec projevuje silné sexuální vzrušení či zájem o lidské nohy, často spojené s různými aspekty jako je jejich vzhled, dotek, vůně nebo nošení specifické obuvi. Tento druh fetiše může mít různé podoby a motivace.

 • Vizuální fetiš: Mnoho jedinců je vizuálně přitahováno k estetice lidských nohou. Tento fetiš může zahrnovat atraktivitu k určité délce nohou, tvaru nehtů, proporce nebo celkového vzhledu.
 • Fyzický dotek: Pro některé fetišisty je fyzický dotek nohou zdrojem sexuálního vzrušení. To může zahrnovat hladění, lízání, masáž nebo dokonce fetišistické praktiky spojené s nohama.
 • Fetiš na obuv: Často se vyskytující je spojení fetiše na nohy s fetiší na obuv. Nohy mohou být považovány za erotické, když jsou zahaleny do specifických typů obuvi, jako jsou například boty na vysokém podpatku, kozačky, tenisky nebo pantofle.
 • Podvazkový fetiš: Fetiš na nohy může zahrnovat také přitažlivost k nohám spoutaným podvazky nebo popruhy, což může být spojeno s elementem dominance a podřízenosti.

Kožní fetiše

Kožní fetiš je sexuální fetišismus, který zahrnuje silný zájem nebo sexuální vzrušení způsobené určitými aspekty kůže. Jedinec s kožním fetišem může být přitahován k různým vlastnostem kůže, jako je její hladkost, vůně, barva nebo dotek.

 • Latexový fetiš: Latex je populární materiál pro kožní fetiše. Jeho lesklý vzhled, těsné přiléhání k tělu a specifická textura může být pro mnohé jedince velmi vzrušující.
 • Kožený fetiš: Kožený fetiš zahrnuje přitažlivost k různým typům koženého oblečení nebo doplňků. Kožené kalhoty, bundy, rukavice nebo boty mohou být zdrojem sexuálního vzrušení pro jedince s tímto fetišem.
 • Vůně kůže: Někteří jedinci mohou být přitahováni k příjemné vůni lidské kůže, která může být spojena s fyzickou přitažlivostí a intimními momenty.
 • Dotekový fetiš: Tento typ fetiše zahrnuje sexuální vzrušení spojené s fyzickým dotykem kůže. Jedinec může cítit potěšení z hladění, laskání nebo masáže kůže.
 • Barva kůže: Pro některé jedince může být estetická přitažlivost k určité barvě kůže, jako jsou například světlejší tóny nebo tmavší pigmentace.

Fetiše na prádlo

Zaměřuje  se na určité druhy nebo styly prádla jako zdroj sexuálního vzrušení nebo přitažlivosti. Tento druh fetiše může mít různé formy a motivace. Zde je pohled na fetiš na prádlo:

 • Kalhotky a spodní prádlo: Nositelé tohoto fetiše mohou být přitahováni k různým typům ženských nebo mužských kalhotek, tanga, boxerek nebo jiného spodního prádla. Estetika, materiál (jako je hedvábí, krajka nebo latex), a vzrušující pocit na těle může být pro ně zdrojem sexuálního vzrušení.
 • Podvazky a punčochy: Fetiš na prádlo může zahrnovat také přitažlivost k podvazkům a punčochám, které jsou spojeny s vizuální atraktivitou a erotickým vzhledem nohou.
 • Košilky a košilky na spaní: Někteří jedinci mohou být přitahováni k nošení nebo používání košilek, košilků na spaní nebo háčkovaných topů, které mohou být spojeny s intimním a erotickým prožitkem.
 • Uniformy: Fetiš na prádlo může zahrnovat také zájem o nošení specifických uniformních oblečení, jako jsou například sestřičky, školní uniformy nebo vojenské uniformy.
 • Role-play kostýmy: Nositelé tohoto fetiše mohou mít zájem o role-play kostýmy, které mohou zahrnovat různé postavy, profesní role nebo historické kostýmy.

Role-play a kostýmy

Zahrnuje sexuální vzrušení z účinkování různých rolí nebo scénářů během sexuálních aktivit. Tento druh fetiše může mít různé formy a může být pro některé jedince způsobem, jak prozkoumávat různé sexuální role a fantazie. Zde je pohled na role-play fetiš:

 • Profesionální role-play: Zahrnuje účinkování rolí profesního charakteru, jako jsou například lékař a pacient, učitel a žák, sekretářka a šéf nebo policista a zločinec. Tato role-play mohou zahrnovat autoritativní a podřízené role, které mohou být zdrojem sexuálního vzrušení.
 • Historické nebo fantasy role-play: Tento typ role-play může zahrnovat účinkování historických postav nebo postav z fantasy světa, jako jsou například rytíř a princezna, vampýr a lidská oběť, nebo postavy z populárních knih a filmů.
 • Age play (hra na věk): Tento specifický typ role-play zahrnuje účinkování různých věkových rolí, jako jsou dospělí, kteří se chovají jako děti, nebo dospělí, kteří mají starost o „dítě“. Tento druh role-play může mít prvky péče, ochrany a dominance.
 • Záchranné a záchranné scénáře: Tento typ role-play může zahrnovat scénáře, ve kterých jeden partner „zachraňuje“ druhého, což může zahrnovat například únos a záchranu, nebo hry na zajatkyně.

BDSM fetiše

BDSM fetiš je široce rozšířený termín zahrnující různé aspekty sexuálních praktik, které zahrnují bondage a disciplínu (BD), dominanci a submisivitu (DS) a sadismus a masochismus (SM). Tento druh fetiše může mít různé formy a může být pro jedince zdrojem sexuálního vzrušení, ale také hlubších emocionálních a psychologických prožitků.

Bondage a disciplína (BD): Bondage je praktika fyzického omezení nebo svazování partnera za účelem sexuálního vzrušení. To může zahrnovat použití provazů, řetězů, pout nebo jiných materiálů. Disciplína zahrnuje pravidla, tresty a odměny v BDSM vztahu, často spojené s autoritativní a poslušnou rolí.

Dominance a submisivita (DS): Dominance se týká situace, kdy jedna z partnerů přebírá kontrolu a moc nad druhým v rámci dohodnutých pravidel. Může zahrnovat verbální příkazy, fyzické pokyny nebo psychologickou manipulaci. Submisivita naopak zahrnuje dobrovolné podřízení se vůli dominanta, často za účelem vzrušení, poslušnosti a podřízenosti.

Sadismus a masochismus (SM): Sadismus se zaměřuje na získávání sexuálního uspokojení ze způsobování bolesti, fyzického nebo emocionálního ponížení druhé osoby. Masochismus zahrnuje získávání sexuálního vzrušení nebo uspokojení ze skutečného nebo předstíraného vytrpění bolesti nebo ponížení.

Každá z těchto komponent BDSM fetiše může být pro jednotlivce zdrojem intenzivních emocionálních prožitků a specifické formy sexuálního vyjádření jejich identity a preferencí. Bezpečnost, vzájemný souhlas a respekt k hranicím partnera jsou klíčové pro zajištění zdravé a uspokojivé BDSM dynamiky.

Fetiše na předměty

Sexuální vzrušení způsobené specifickými objekty, jako jsou například hračky, nábytek nebo každodenní předměty.

Medicínské fetiše

Medicínské fetiše jsou specifické sexuální záliby, které se zaměřují na aspekty spojené s lékařským vyšetřením, procedurami nebo využíváním lékařských pomůcek a zařízení. Tento druh fetiše může mít různé formy a může být pro jedince zdrojem sexuálního vzrušení a erotických fantazií. Zde je pohled na některé typy medicínských fetiší:

 • Lékařské uniformy: Nositelé tohoto fetiše mohou být přitahováni k nošení nebo vidění lékařských uniform, jako jsou například bílé pláště, zdravotní sestry, lékaři nebo dokonce vojenské sanitky. Uniformy mohou symbolizovat autoritu, péči a profesionální přístup, což může být pro ně sexuálně vzrušující.
 • Medicínské pomůcky a vybavení: Nositelé tohoto fetiše mohou mít zájem o používání nebo vidění různých lékařských pomůcek a zařízení, jako jsou stetoskopy, termometry, zdravotnické nástroje nebo dokonce gynekologické nástroje. Tyto předměty mohou být spojeny s intimním prozkoumáním a manipulací, což může být pro jedince sexuálně vzrušující.
 • Role-play scénáře: Medicínský fetiš může zahrnovat role-play scénáře, jako je například lékařské vyšetření, gynekologické prohlídky nebo účinkování různých lékařských procedur. Tento druh fetiše může obsahovat prvky autority, péče, poslušnosti a podřízenosti, které jsou pro některé jedince zdrojem sexuálního vzrušení.
 • Fetiš na latexové nebo gumové obleky: Někteří jedinci mohou mít zájem o nošení nebo vidění oblečení vyrobeného z latexu nebo gumy, které se používá v medicínských prostředích. Tyto materiály mohou symbolizovat sterilní prostředí a mohou být spojeny s lékařskými postupy a péčí, což může být pro ně sexuálně atraktivní.

Jak se s fetišismem vyrovnávat v partnerském vztahu?

Otevřená komunikace

Jedním z nejdůležitějších aspektů je otevřená a upřímná komunikace mezi partnery. Je důležité si navzájem povídat o svých sexuálních představách, touhách a zájmech včetně fetišů. To může zahrnovat diskusi o tom, co fetišismus pro vás znamená, jaké máte konkrétní fetiše a jaké jsou vaše hranice a komfortní zóny.

Porozumění a respekt

Partneři by měli mít porozumění a respekt k tomu, že každý má své individuální sexuální preference a zájmy. Je důležité neodsuzovat nebo zesměšňovat partnerovy fetiše, ale namísto toho se snažit porozumět jejich původu a co znamenají pro jejich sexuální prožitek.

Experimentace a vzájemné přijetí

V partnerském vztahu může být prostor pro experimentaci s fetišistickými prvky nebo aktivitami, pokud jsou oba partneři s tímto nápadem souhlasní. Pro některé páry může být zkoumání nových sexuálních zájmů zábavné a přínosné pro jejich intimní život.

Hranice a bezpečnost

I když je důležité experimentovat, je klíčové respektovat hranice a bezpečnost obou partnerů. Pokud má jeden z partnerů obavy nebo se necítí pohodlně s určitými fetišistickými praktikami, měl by být jejich názor respektován a akceptován.

Podpora a poradenství

Pokud máte v partnerském vztahu otázky nebo obavy ohledně fetišismu, může být užitečné hledat podporu a poradenství od sexuálních terapeutů nebo odborníků. Ti vám mohou poskytnout další informace a nástroje pro lepší porozumění a řešení této problematiky.

Závěr

Fetishismus je složitý a individuální aspekt sexuální identity, který může mít různé projevy a významy pro každého jednotlivce. V partnerském vztahu je klíčové mít otevřenou komunikaci, porozumění, respektovat hranice a bezpečnost a případně zkoumat nové možnosti experimentace a vzájemného přijetí. Porozumění fetišismu může posílit vazby mezi partnery a otevřít nové rozměry intimity a vzájemného porozumění.

Provozovatel

profect s.r.o.

: 3256308

DIČ: CZ03256308

Adresa Sokolovská 2393, Pardubice

hotely@natajno.cz (neslouží k objednávce ubytování)

Spolehlivé servery

All Rights Reserved.